Havuz Yalıtımı ve İzolasyonu

 Havuz İzolasyonu Nedir, Önemi Nedir, Nasıl Yapılır?

Gerek Yüzme Havuzu Olsun Gerek Atık Su Toplama havuzlarında olsun Su Kaçaklarını önlenmesi gereklidir. Bu su kaçaklarının ve sızıntıların  engellenmesi için yapılan uygulama Havuz İzolasyonu denir. Kimyasal atıkların toplandığı havuzlar olsun Yüzme havuzları olsun veya süs havuzları olsun izolasyonu yapılmadır. Eğer izolasyon yapılmaz ise endüstiyel kimyasal atıkları toplayan havuzların yapısı hemen bozulur. Atık Havuzlarında kimyevi malzemeler toplanır.  Bu kimyasallar yapının içine nüfuz ederek bozulmaya sebep olur. Bunun için mutlaka ve mutlaka çok spesifik teknikler gerektiren izolasyonu yapılması zaruridir.
Yüzme havuzlarının su kaçakları derinleşe bilir. Yapının fiziksel olarak parçalanmasına kadar varan sonuçlara gebedir. yüzme havuzlarındaki suyun ağırlığın oluşturduğu basınca çatlakları büyütüp başa bela olabilir. Süs havuzlarının izolasyonu diğer durumlar kadar önemli olmasa da yapılmazsa istenmeyen sızıntılar tamiratları gerektirir.
 

Yüzme Havuzu İzolasyonu

Yüzme havuzlarının izolasyonu hazırlık aşamasıyla başlar. Öncelikle Segregasyonlar varsa tamir edilir. İç köşeler pahlanarak ovalleşmesi sağlanır. Gerekiyorsa sızdırmazlık bantlatıyla takviye edilir. Yüzme havuzları perde betondan imal edildiklerinden tayrot boşlukları vardır. bu boşluklar bir matkap ile içleri boşaltılır. Bu boşluklara şok prizlenici malzeme ile dolgu yapılır. Aydınlatma armatürleri ve su çıkışları epoksi esaslı yalıtımla dikkatlice yapılır. Yüzme Havuzlarında kristalize su yalıtım harçları kullanılır. Tek bileşenli yada çift bileşenli olarak kullanabilecek bu harçlar fırça ile uygulanabilir.

Süs Havuzu izolasyonu

Süs havuzlarının izolasyonu tabi ki diğer havuzlar kadar zor değildir içlerinde çok su bulundurmazlar. genede sürekli su ile  dolu olduklarında varsa çatlaklar hızla büyür. Bir süre sonra bu çatlaklar  parçalanmalara neden olur.  Tamir mecburi hale gelir. Süs havuzlarının izolasyonuna başlamadan önce önce hazırlık yapılır. Bu hazırlık tozlardan arındırılma ve tamir edilmesidir. Hazırlık tamamlandıktan sonra izolasyon uygulanır. İsteğe bağlı olarak kristalize ürünler tercih edilebileceği gibi bitüm esaslı yapı malzemeleri de kullanılabilir. Bu alanlarda kullanılacak İzolasyon diğer yerlerdeki kadar pahalı değildir. Düzgün bir uygulama ile bu havuzların hiç bir sorun yaşatmadan yıllarca kullanılması mümkündür.

Gerek Yüzme Havuzu Olsun Gerek Atık Su Toplama havuzlarında olsun Su Kaçaklarını önlenmesi gereklidir. Bu su kaçaklarının ve sızıntıların engellenmesi için yapılan uygulama Havuz İzolasyonu denir

Etiketler: yalıtım izolasyon